İlkler Önemlidir

Mar 28, 2011 4 Yorum Yazar:

Arkadaşlarla oturmuş hoşbeş ediyoruz. İçimizden birisi ilk defa tecrübe ettiği bir anısını paylaşıyor. Sırayla herkes dökmeye başlıyor eteğindeki taşları. Daha önceden tecrübe edenler kendi anılarını anlatırken, etmemiş olanlar da beklentilerini düşüncelerini paylaşıyor. Tecrübe edenler, etmeyenler tek bir ortak noktada buluşuyor. İlk olan iyi de olsa kötü de olsa  her zaman önemli.

Biraz daha düşünüyorum neden bu kadar önemli diye. Yani ilk defa yediğin bir yemeğin daha güzelini yiyebilirsin veya yedin, ilk defa çıktığın bir kızdan daha güzeliyle çıkabilirsin, ilk defa yaptığın bir sunumun daha iyisini yapabilirsin. Neden ilk olan bu kadar önemli? Bu kadar örneği ard arda sıralarken kendi ilklerimi de düşünüyorum bir yandan. Ve ne kadar çok “daha” kelimesini kullandığımı fark ediyorum.  Sonrası çorap söküğü gibi geliyor zaten.

İnsan imkanı olduğu müddetçe elinde olan her şeyi /herkesi bir diğeriyle karşılaştırır. En başta kendini karşılaştırır diğer insanlarla. İnsana özgü diye tanımladığımız kıskanma, imrenme, hava atma gibi birçok davranış biçimi de bu karşılaştırmanın sonucudur aslında. Ancak ilk defa olan bir şeyi karşılaştırma lüksü yoktur sadece. İlk kez uçağa binen birisinin kullanacağı tek “daha” lı cümle “daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım” olacaktır.

Bilgi yok, karşısına koyabileceğin bir şey /bir kişi yok. Elinde olmadan bütün detaylarını yakalayacak şekilde yaşamaya çalışıyor kişi. Sonrasına yönelik bir tahmin, bir öngörü oluşturamıyor sadece bekleyip görüyor.  İlk olanı cazip kılan da bu bilinmezlik biraz. Bilinmezliğe dair korkudan çok merakı olan bu durumdan daha fazla zevk alıyor diye düşünüyorum. Çünkü korku, otomatik olarak bir savunma mekanizmasını harekete geçiriyor ve bu da hakkını vererek tecrübe etmeyi engelliyor.

Klasik karşılaştırma rutinine bağlandığı anda büyüsü bozuluyor. O andan sonra kişisel hırslar ve beklentiler kısa bir süreliğine bıraktıkları koltuklarına geri dönüyor. Ve bir sonraki ilk yaşanana kadar bu heyecan da rafa kaldırılıyor.

Bu sebeple “ilk” olanın kıymetini bilmek ve hakkını vererek yaşamak gerekiyor.

Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

4 cevap var. to “İlkler Önemlidir”

 1. saglıklı mutfak says:

  Çok güzel yazmışsın;) İlkler çoğu zaman unutulmaz. Ama ikiciler , üçncüler illaki olacaktır;)

  • taha says:

   Beğenmene sevindim. Bazı konularda insan devamını istemiyor. İlk olan güzel oluyor yani her zaman devamı olmasa da olur 🙂

 2. Pabuç says:

  Yaşar Alptekidi sanırım söyleyen ,demişti ki İlk kıldığım namazın tadını hiç bir şey de bulamadım…!

  Çünkü ilklerde her duygu depolu;merak,aşk,istek heyecan…

  Güzel yazı yüreğinize sağlık klavyenize kuvvet..

  • taha says:

   Beğenmiş olmanız mutlu etti beni. Teşekkür ederim.

   Ben de Yaşar Alptekin olarak hatırlıyorum ki çok haklı.

Yorum Yaz