Kavaf

Mar 21, 2011 6 Yorum Yazar:

Kullandığımız bazı söz gruplarının çıkış hikayeleri vardır. Genellikle bir atasözü havasında sarf edilen bu sözlerin hikayeleri hep ilgimi çeker ve nerde fırsatını bulursam doğruluğunu sorgulamadan öğrenmeye çalışırım.

“Çizmeyi aşmak” kavramı had, hudud bilmeden kimi zaman üstüne vazife olmayan işlere gereksiz yere müdahil olanlar kimi zaman ise saygı sınırlarını zorlayanlar için bir hatırlatma bir uyarı niteliği taşır. Geçenlerde yaşı  büyük bir amca, otobüste tartışan bir gruba söylediklerinin dinlenmediğini fark ederek müdahele edip duruma el koymak isteyen yanında ki arkadaşını “bırak yahu kavaflığın lüzumu yok hemşerim” diyerek sakinleştirdi. Bir müddettir sohbetlerine kulak misafiri olduğum bu amcalardan  sözü söyleyenin hitabeti  de fena sayılmazdı. Kafama takıldı “kavaflığın lüzumu yok” derken ne demek istedi diye. Hiç de yabancı olmayan bir söz ama tabii aklıma gelmedi. Evde kapıdan içeri girerken evraka evraka diyesim geldi, hatırlamıştım hikayeyi. Paylaşmak istedim belki benim gibi hatırlayamayanlar ya da daha önce hiç duymamış olanlar vardır diye.

Bir zamanlar kasabanın birine bir tiyatro kurulmuş. Kasaba halkı da oyunu izlemeye gitmişler. Oyun bittikten sonra izlemeye gelenler kendi aralarında görüşlerini paylaşırken söz sırası kavafa gelmiş. Kavaf başlamış anlatmaya, şu sahnede bu oyuncunun babeti şöyleydi, başka bir sahnede öteki oyuncunun ayakkabısı böyledi diyerek fikrini belirtmiş. Son olarak erkek oyunculardan birinin çizmesini bayağı eleştirmiş bir yandan da sözünün dinlendiğini fark etmiş bu esnada. Bu durumdan cesaretlenen kavaf bir hevesle devam etmiş eleştirilerine. Sıra oyuncuların ayakkabılarından sonra kıyafetlerine gelmiş. Kavaf hiçbir tereddüt duymadan kıyafet hakkında konuşmaya kalkmış tam o esnada grupta bulunan terzinin sesi duyulmuş “Çizmeyi aşma bilader. Bildiğin yerde kal sen.” demiş kavafa.

Mizaç olarak biraz tez canlı ve olaylara çabuk dahil olmak isteyen yapımı göz önünde bulundurarak çok sık kavaflık yaptığımı fark etmem uzun sürmedi. Refleks olarak hemen kendimi avutucak birkaç bahane buldum. Ne de olsa kötü niyetli değildim, bilerek yapmıyordum, genelde sadece fikrimi beyan edip çekiliyordum kenara illa değiştireceğim diye uğraşmıyor ısrarcı olmuyordum vb vb vb. Ya kötü niyetli olup fikir beyan etmenin ötesine geçseydim ( ki bu Tahir efendi ve Nefi atışmasına döner ayrıca yazmam gerek) daha mı iyi olurdu. Bunların hepsi birer fakir avuntusuydu neticede farkındaydım.

O günden sonra her ne kadar tamamen engelleyemeyeceğimi bilsem de kendimi mümkün olduğunca çizmeyi aşmamaya ilgi alanım dışında ki mevzularda gereksiz fikir beyan eden tiplerle aynı sepete koymamaya dikkat eder oldum.

Kavaflığın lüzumu yok neticede.

Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

6 cevap var. to “Kavaf”

 1. Pabuç says:

  Topluluk halindeyken konu ne olursa olsun izlemeyi tercih ederim..Biri bana da fikrimi sorana kadar sürer bu..Ve ortama bakarım amaç bilgi alışverişiyse fikrimisöylerim yok senin benim dediğim doğrular doğrultusunda tartışmaysa ve ortamdakiler sevdiğim kişilerse geçiştiririm hakkımı…

  Konuşmayı seviyorum ama keşke sevmeseydim dediğim zamanlar da çok oldu…Konuşmaktan daha çok düşünmeyi isterdim…

  Bazen maydanoz bile olmuş olabilirim bu çenem yüzünden..kızıyorum kendine..hatta bazen sevdiğim kişilerle konuştuktn sonra bile ”keşke bunları/şunları söylemeseydim”dediğim çok olmuştur..

  Bitti 🙂

 2. taha says:

  sanırım ard arda yorum bırakırken sorun ilk defa yaşanıyor ama bu konu ile ilgileneceğim. Umarım çözülemeyecek bir sorun değildir. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Size de hayırlı Cumalar.

  • gelibolu17 says:

   farklı yazılara yorum yapınca anlamıyo site,ard arda olduğunu,aynı yazıya arka arkaya yakın yorumu kabul etmiyo,düzelir sanırım…
   ama ben olayı çözdüm sizin sitenin kafasını karıştırdım,farklı yazılara yorum bırakmayı tercih ettim:)

   pabuç ta sizi bana benzetmiş,hatta şöyle demiş:

   “Çok fazla yazamıyor olabilir (malum dersleri) ama beğenirsin sen gibi geliyor bana ”

   Teşekkür ederim:)

   • taha says:

    Pabuç’tan Allah razı olsun =)

    Bu aralar başım biraz kalabalık evet. Ama dhaa da hızlanacağımı canlanacağımı ümit ediyorum.
    Ayrıca yorum ile ilgili prosedür şu anladığım kadarıyla.İlk defa gelen ziyaretçiler için bu prosedür var. Ama ilk seferinde yorumlar onaylandıktan sonra böyle bir sorun çıkartmadığını düşünüyorum. Onay prosedürünü atlıyor yani.

 3. taha says:

  Teşekkür ederim 🙂

Yorum Yaz