Ejderha Dövmeli Kız

Oca 10, 2012 4 Yorum Yazar:

 

AFM Sinemaları’nın davetlisi olarak İstinye Park AFM’de, ön gösterim de izleme şansı buldum bu filmi.

Film hakkında bir şeyler anlatmadan önce izlemeyi düşünenlere belirtmem gerekenler var.  Film;  Stieg Larsson’un Millenium adlı roman üçlemesinin ilkinden uyarlama. Kitabı okumadım dolayısı ile uyarlamaların başarısı hakkında birşey söylemem mümkün değil. Ancak, kitabın 41 ülkede satış rekorları kıracak kadar başarılı olduğunu ve genel itibariyle roman uyarlamalarının görsellik avantajına rağmen bir yerlerde hala bazı noksanlar barındırdığını düşünürsek kitabı okumak isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.  (bir dipnot olarak, yazar eserinin bu başarısını göremeden 50 yaşında ölmüş). Biraz önce uyarlamalar dedim, evet çünkü Daniel Craig  ve Rooney Mara’nın  oynadığı bu film 2. uyarlama.  Orjinal filmde Michael Nyqvist ve Noomi Rapace filmin iki önemli kahramanı gazeteci Mikael Blomkvist ve sıra dışı dedektif Lisbeth Salander’i canlandırdı.

Kitabın ve ilk uyarlamanın elde ettiği başarı Amerikan yapımcıları 2 sene sonra tekrar filmi çekmek için ikna etmeye yetmiş.  Orjinal versiyonuna nazaran görsellik ve ses açısından teknolojinin avantajlarından daha fazla yararlanılan film, orjinali ile hikaye açısından birebir ilerliyor diyebilirim. Bu bakımdan ilk defa seyredecekler için güzel bir seçim olacaktır.

Bilmeyenler için kısaca hikayeyi anlatacak olursam;

Büyük bir haber de asılsız bir iftira ile kayaya toslayan ve kariyerinin en kötü darbesinin alan araştırmacı gazeteci Mikael Blomkvist’e bu talihsiz olayın ardından Henrik Vagner kayıp olan yeğenini bulması için iş teklif eder. Karşılığında da peşinde olduğu adamı altın tepsi de sunma sözü verir. Bu esnada Lisbeth de Blomkvist’i araştırmakla görevlendirilir. Sonrasında kayıp kız dosyasında beraber çalışmaya başlarlar. Film, ikili ve başından geçen olayları anlatıyor.

Çok fazla şiddet sahnesi içermeyen filmde sık olmamakla birlikte aile ile izlemek isteyenler için cinsel içerikli sahnelerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sıkılmadan keyifle izlenilebilecek güzel bir film.

İyi seyirler.

Buralar Veni Vidi Vici, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

4 cevap var. to “Ejderha Dövmeli Kız”

 1. Pabuç says:

  Kitabı okudum güzeldi (her zaman kitap filmden güzeldir zaten) filmi de izlemiştim tam bir hayal kırıklığıydı.Oyuncular berbattı ıyyyy 🙂 Demek bu yeni çekilmiş hali..ama izlemem çünkü gına geldi bu kızın Ejderha dövmesinden :)))

  • admin says:

   Ahahahah abla sana film beğendirmek tam bir mesele ama sana korkunçlu filmlerden bir seri yapmak niyetindeyim belki beğenirsin 🙂

 2. Pabuç says:

  Ben ve korku filmleri evet evet bir seri yap ki lazım olunca izlerim inme iner kısa yoldan giderim öbür tarafa 😉 Bir gece ne akılsa bendeki de ”Teksas Katlima”filmini izledim tek başıma (şimdi yazarken bile tırsıyorum) film bitti ,ben bunu nasıl izledim dedim kendime 🙂

  Bu arada yaratıklı filmlerden bir de vampirli filmlerden korkmam seri de onlar olmasın lütfen 🙂

Yorum Yaz