Xperia S ile make.believe

Nis 12, 2012 1 Yorum Yazar:

Rahatsızlığımdan sonra bir müddettir hayatı olduğunca stabil yaşıyordum tamamen dinlenme amaçlı. Benim için oldukça uzun süren bu dinlenme süreci 6 Nisan Cuma akşamı Excel iletişimindaveti ile keyif bir şekilde  sonlandı. Ritz Carlton Otel’de davetli olan diğer blog yazarları ile Sony’nin kendi markası ile çıkardığı ilk akıllı telefonu Xperia S’in lansmanına katıldık.

Telefonun genel tanıtımı öncesinde telefonları yakından inceleme ve deneyimleme fırsatı bulduk. Sony yetkilileri deneyim odalarında bizlere NFC (yakın alan iletişim) teknolojisi ve bu teknoloji ile neler yapılabileceğini gösterdiler.  Bunlara birazdan deteylı olarak değineceğim ama şunu söylemeliyim ki Hollywood filmlerinde izlediğimiz teknolojilerin hepsi aşama aşama gerçek hayatta kullanımımıza sunuluyor.

Tanıtım, Sony Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı’nın konuşması ile başladı. Aysun Hanım gerek sektörün trendleri gerekse akıllı  telefon marketi hakkında çarpıcı rakamlar ve Sony’nin bu pazardaki iddiasını anlattı bizlere. Sadece akıllı telefon pazarında faaliyet göstereceklerini belirten Aysun Hanım konuşmasının sonunda Sony’nin bu dijital ekosistemde uygulayıcı değil belirleyici olma hedefini oldukça net bir biçimde ortaya koydu.

Ve karşınızda Xperia S….

Bir telefon hayal edin, aynı anda birden fazla komutunuzu yerine getirebiliyor hem  de  NFC etiketine tek bir sefer tanıtmanız yeterli. Telefonu bu etikete dokundurun gerisini kendisi hallediyor.

Bir telefon hayal edin, bugüne kadar kablo ile yapmış olduğunuz uygulamaların neredeyse hepsini kablosuz olarak hallediyorsunuz. Hem de aynı anda  🙂 Aynı anda telefonunuzdaki resimleri pc nize aktarırken, müziklerinizi evinizdeki ses sisteminden dinleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Her şeyi bir kenara bırakın ve HDMI çıkışı olan bir telefonunuz olduğunu hayal edin. Ve bir adet ps3 joystick ile telefonunuzda oynadığınız oyunun TV ekranından oynayabildiğinizi canlandırın gözünüzde ve daha buna benzer birçok şey.

Mesela;

 • Dayanıklı ve kir tutmayan yapısı; para ile arka yüzeyi çizdim sonra elimle sildim tek bir iz bile kalmadı
 • 12 MP kamerası; ekran kilitli haldeyken 1,5 sn de fotoğrafı çekti. İphone  4’üm ile girdiğim yarışı kaybettim yani 🙂
 • 1,5 Ghz çift çekirdek işlemcisi gibi diğer önemli özellikleri standart paket olarak sunuluyor

Şimdi de bu telefona 1599 TL gibi özelliklerine oranla oldukça makul denilebilecek bir rakama ulaşabileceğinizden emin olun.

Sony’nin 4 ekran vizyonunun son parçası olan Xperia serisi (serisi diyorum çünkü S bu serinin ilk kardeşi) bize akıllı telefon teknolojisinin bütün imkanlarını hatta daha fazlasını sunarken aynı zamanda Sony’nin eğlenceli marka algısını da hissettirmeye devam ediyor.

Merak edenler için detaylı teknik özellikler şu şekilde,

 • 128 x 64 x 10,6 mm, 144 gram
 • 4.3 inç Reality Display ve Mobile BRAVIA® Engine ile HD ekran (1280 x 720), artı HD kayıt için 1.3 MP 720p ön kamera ve 1080p (Full HD) arka kamera
 • 1.5 Ghz çift çekirdek ve 32 GB dahili flash depolama
 • 12 MP arka kamerada Sony Exmor R™ mobil teknolojisi ve bekleme modundan 1,5 saniyede çekim moduna geçebilen Hızlı Çekim özelliği
 • NFC Yakın Alan iletişimi ve Xperia SmartTags.
 • DLNA kopya koruma sistemi ve HDMI bağlantısıyla Xperia S’i TV’ye bağlayarak BRAVIA Sync üzerinden uzaktan kumanda olarak kullanma desteği. Xperia S, Full HD uyumlu TV’lerde Full HD görüntü sağlar
 • 3B sweep panorama
 • 16 x Dijital Zum
 • Müzik: 3B surround sound, PlayNow™ hizmeti, TrackID™ müzik tanıma, xLoud™ Experience

 

 

Oldukça keyifli bu gece için Sony’e, daveti ve ev sahibi olmanın inceliğini göstererek bizlere verdiği münük hediye paketi için de Excel iletişime teşekkür ederim.

 

 

 

Not: Sayın Evren Elif Kuyu  görseller noktasında baka çok yardımcı oldu kendisine de çok teşekkür ederim yardımları için 🙂

Buralar Veni Vidi Vici, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

1 cevap var. to “Xperia S ile make.believe”

 1. Evren Elif Kuyu says:

  Rica ederim tahacım ne demek : )

Yorum Yaz