Bourne Legacy / Bourne Mirası

Ara 24, 2012 Yorum yok Yazar:

Kaynak : http://www.imdb.com/title/tt1194173/

 

Blogun  yönetim panelini açmış düşünürken 2 şey farkettim. Bu farkediş hem güzel oldu hem de biraz üzücü. Birincisi sadece ön gösterim ve gala yani ektinlik filmlerini yazmışım. İkincisi ise ilk sebebin varlığından ötürü İzlediklerim gibi ayrı bir alan açmamışım blogumda. İlk iş hemen İzlediklerim kategorimi oluşturdum. Şimdi bu kategoride ki ilk filmim ile karşınızdayım.

Bourne Legacy / Bourne Mirası

Imdb Puanı : 6,7 / 10

Beyazperde.com Puanı: 2,5 / 5

 

The Bourne Identity, The Bourne Supremacy ve  The Bourne Ultimatom  filmlerini izleyenler konuyu hemen hatırlayacaklardır. Ama izlememiş olanlar için 3 filmde de aynı olan temel konudan kısaca bahsedeyim.

Amerika hükümeti, devlet içerisinde devlet, istihbarat kurumları, kimyasal deneyler, özel yetiştirilmiş ajanlar  vb klasik aksiyonların olduğu bir hikayeden bahsediyoruz. Özel bir program ile kendilerine ilaç verilerek üst seviye özel asker/ajanlar yetiştiriliyor. Derken bu ajanlardan biri (Jason Bourne) beklentilerin üzerine ve dolayısı ile programın dışına çıkıyor. Öncelikle kendi kimliğini bulmaya çalışmakla başlayan hikaye devletin karanlık yüzünü rahatsız etmesi ile devam eder.

 

Filmin evveliyatına ilişkin bu kısa özetten sonra  gelelim bu filme.

Jason Bourne’un dahil olduğu projenin patlaması ile zor duruma düşen Amerikan istihbaratı benzer konseptte yeni bir proje başlatır. Ancak bir önceki proje ile alakalı olarak süre gelen dava mevcut projenin varlığını tehlikeye atar. Projeye dahil olan bütün herkes tek tek ortadan kaldırılır iki kişi hariç. Aaron Cross isimli ajan durumun farkına varır ve film burada başlar. Kendi hayatını kurtarmak için projenin bilim ekibinden olan Dr. Marta Shearing’e ulaşan Cross doktorunda hayatını kurtarır.

Filmin gerisi ikili ile istihbarat arasında kaçma kovalamacadan ibaret. Amerika’da başlayan film Filipinler’de Manila şehrinde son bulur. (daha fazla detay spoiler olacağı için yazmıyorum)

Film;

Standart bir kaç ajan kaç ve gel bizim başımıza çorap ör de gizli kahraman ol filminden öteye gidememiş. Filmi Jason Bourne’a bağlamak için gereksiz detaylar verilmiş devamlı. Konunun başı belli değil, sonu hiç değil.  Özetle vasat bir film  ve mirasın hakkı verilememiş demekte bir beis yok. Zaten aldığı puanlar gerekli fikri veriyor.

Tavsiye etmem ama izlemek isteyenlere keyifli seyirler…

Buralarda İzlendi, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Bourne Legacy / Bourne Mirası” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz