Dublörün Dilemması

Ara 10, 2012 Yorum yok Yazar:

Bir blogda eleştrisini okuyup meraklandığım bu kitabı 2-3 arkadaşım daha şiddetle tavsiye edince ben de okumaya başladım. Murat Menteş’in ilk romanı bu kitap ve inceledikçe farkettiğim şu ki çıktığından beri popülaritesini korumuş.

Kitabın konusuna gelince;

Her bakımdan sıradışı bir karakter olan Nuh Tufan’ın hikayesini anlatıyor yazar. Aynı sonuca doğru ilerleyen birden fazla karakterin flashbacklerle  dolu hikayelerinden oluşan balıksırtı örgünün Hollywood vari bir yaklaşımla aktarılmasını bulacaksınız bu kitapta diyebilirim. (daha fazlası spoiler olur diye yazmıyorum)

Son derece akıcı bir dil mevcut. Lakin dikkat bazen o kadar akıcı olabiliyor ki dikkatiniz biraz dağılır gibi olsa paragrafları hatta sayfaları baştan okumanız işten bile değil. Zaman zaman anlamsız anlatımlara ve “bu da ne alaka şimdi” diyeceğiniz türden bölümlere denk gelebileceğinizi söylemem gerek. Ama az bir sabırla devam edildiğinde aynı heyecanı yaklayacağınıza eminim.

Kitap hakkında merakınızı uyandırmak için yukarıda yazdıklarımın yeterli olmasını ümit ediyorum. Bu merakınızı biraz daha motive etmek için okurken altını çizdiğim bazı kısımları paylaşmak istiyorum;

Zira “ilk an” ne kadar kalıcıysa, masumiyet de o kadar kalıcıdır. 

Saçmalamak daime belli bir esneklik doğurur. Bu da tahmin edilemeyecek kadar çok kişinin işine gelir. Savaşlar da, evlilikler de, politik mitingler de bu esneklikten istidafe eder.

İnsanların çoğu, itirafın yerine iddiayı, acziyetin yerine öfkeyi, çaresizliğin yerine avuntuyu koyarrak öldürüyorlar vakitlerini.

Yaptığınızı, bir budalanın bunu sizden beklediğini düşündüğünüz için yapıyorsanız, onun sizden bunu beklemesi de, sizin onun bunları beklediğinizi umduğunuzu sanmasından ileri geliyorsa, herkes istemediği bir şeyi yapıyor demektir. O zaman ortaya hakikaten budalaca bir durum çıkar. 

İltifatlar içinde hakikate en yakın duranlar belki de aynı zamanda bir itiraf olanlarından ziyade, sır olarak verilenleridir.

 

Keyifli okumalar.

 

 

Buralar Veni Vidi Vici, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Dublörün Dilemması” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz