Jack Reacher

Ara 25, 2012 Yorum yok Yazar:

Kaynak : http://www.imdb.com/title/tt0790724/

 

Eğer O, sizin için geliyorsa bunu haketmişsiniz demektir…

Sakin ve güneşli bir sabahta Pittsburgh kenti, 5 kişinin bir sniper tarafından öldürülmesi ile sarsılır.  Hiç bir cinayet mükemmel değildir felsefesinden hareketle Amerikan polisi olayı kısa çözer ve şüpheli ele geçer. Sorgu esnasında şüpheli kendisine uzatılan kağıda tek bir şey yazar; “Jack Reacher’ı bulun!”

Eski bir askeri polis olan Jack Reacher (Tom Cruise) ordudan ayrıldığından beri kayıptır. Öyle ki hakkında çok az şey bilinmekte ve hiç bir şekilde bulunamamaktadır. Bu esrarengiz adam kendiliğinden ortaya çıkar ve şüphelinin avukatı Helen Rodlin (Rosamund Pike)’nin de iknası ile davayı alır…

Film; The New York Times’ın çok satanlar listesinde yer alan yazar Lee Child’ın romanından beyaz perdeye aktarılmış. Yazarın serisini yakından takip eden ve filmi hevesle bekleyen okurları  Jack Reacher’ın hakkının tam anlamıyla verilmemiş oluşundan ötürü hayal kırıklığı yaşamışlarsa da romandan aktarılan filmlerde bu genel bir handikap.

Kahramanımız filmde neredeyse sadece ismiyle var ve tüm film boyunca bütün gizemini koruyor. Klasik bir hikaye olarak, travmatik olayın etkisi ile hayat felsefesi değişip kahraman olan bir adam yok yani. Bununla birlikte,  benzer senaryolardan alışık olduğumuz kahraman adamla yanındaki esas hatunun ateşli aşkı filan da öyle cıvıkca malzeme yapılmamış filme. Anlatılmak istenen hikaye temiz ve net bir şekilde ortaya konulmuş.

Ek olarak kahramanımız bir süper güç, bir insanı kamil değil. Öyle her bulduğunu giyebilen cinsten tipte bir adam değil. Hani bekar yaşama felsefesini çözmüş. Öyle ki gündüz giydiği tişörtü akşam yıkayıp sabah tekrar temiz olarak giyiyor.  Tek kötü huyu, ulaşım araçlarını elde etme yolu denilebilir.

Öte yandan, filmdeki dövüş sahnelerinin azlığı ve nispeten uzun sayılabilecek bir araba ile kovalamaca sahnesi Tom Cruise yaşlanmış sanki biraz biraz dedirtmiyor değil. Buna rağmen bunun çok göze battığını söyleyemem hatta “hah işte yaşını başını almış olgun bir eski askeri polis de ancak bu kadar formda ve hareketli olurdu” yu çok güzel hissettiriyor.

İzlerken eğlenebileceğiniz, keyif alabileceğiniz bir film bence.

imdb puanı : 7,3 / 10

beyazperde.com puanı : 3 / 5

 

Keyifli seyirler…

 

 

Buralarda İzlendi, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Jack Reacher” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz