Life of Pi / Pi’nin Yaşamı

Ara 31, 2012 Yorum yok Yazar:

Kaynak: http://entertainmentmaven.com/2012/11/25/life-of-pi-review-paolo-kagaoan/

Mükemmel bir film….

Aslında tek cümle ile kolaya kaçıp yazıyı bitirebilirim ama aldığım zevki sizinle de paylaşmak istedim.

Her zaman ki filmin hikayesinden bahsedeyim kısaca.

Hindistan’dan Kanada’ya gitmekte olan Uzak Doğu menşeeili bir şirkete ait olan gemi Pasifik Okyanusu’nda fırtınaya yakalanarak batar. Gemide çeşitli yolcular ile birlikte Pi ve ailesi de vardır.   Geminin son anda kopan kurtarma filikasına binebilenler hayatta kalmayı başarır. Fırtına dinip hava aydınlandıktan sonra filikada 1 sırtlan, 1 ayağı kırık zebra, 1 Portakal Suyu isimli orangutan, 300 kiloluk dişi Bengal Kaplanı Richard Parker ve 16 yaşındaki Pi vardır.

Pi, Hindistan’da  yaşayan ve devlete ait bir arazide hayvanat bahçesi işleten bir ailenin küçük çocuğudur.  Çocukluğu 30 milyon tanrılı Hindu dininden İslam’a kadar bütün dinleri deneyip kendi inancını oluşturmakla geçer.  Pi artık 4 arkadaşı ile tek başınadır. Ve hayatta kalma mücadelesi başlamıştır.

Film, Pi’nin bu hayatta kalma hikayesini yıllar sonra talihi çok da açık olmayan, ilham eksikliği çeken bir gazeteciye anlatması ile oluşan bir kurgu.

Film hakkındaki görüşlerime gelince,

Yazının başında belirttiğim gibi bütün olarak ele alındığında kesinlikle çok başarılı bir yapım. Film de inanç, tanrının varlığı, insanın inanmaya (sadece din olarak değil bütün olarak) olan ihtiyacının irdelenmesi gibi temel noktalar olabilecek en iyi tarafsızlıkla ince ince işlenmiş.

Müzikler, görsellik hikayenin akışı göze batmayan bir bütünlük içerisinde seyircinin beğenisine sunuluyor. Bugüne kadar özellikle bu tip görselliği yüksek filmlerde sorguladığım 3D teknolojisini bu filmde neredeyse hiç hissetmedim desem yeridir.

Edindiğim diğer bilgiler ise şu şekilde;

Film Yann Martel’in çok satan kitabından filme uyarlanmış. Yapılan değerlendirmeler 3’leme olarak yayımlanan bu romanın oldukça başarılı bir şekilde aktarıldığı yönünde.

Kaçırmayın muhakkak izleyin derim.

imdb puanı: 8,3 / 10

beyazperde.com puanı: 4/5

Keyifli seyirler.

 

beyazperde.com’un nazik daveti ile filmi vizyona girmeden izleme imkanı buldum ancak teknik bir aksaklık sebebi ile ancak yayımlayabiliyorum. beyazperde.com’a çok teşekkür ederim. 

 

Buralarda İzlendi, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Life of Pi / Pi’nin Yaşamı” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz