“Mış Gibi Yaşamlar”

Oca 11, 2013 1 Yorum Yazar:

Kaynak: ismailyigit.blogcu.com

 

Uzun zamandır evdeki kitaplıkta duran ve ısrarla okunacağı günü bekleyen kitaplardan biriydi “Mış Gibi” Yaşamlar. Ekim 2005’te Remzi Kitabevi’nden çıkan kitap Doğan Cüceloğlu’nun okuduğum ilk kitabı.

Bugüne kadar tercihim neredeyse hiç kişisel gelişim vb tarzında kitaplarda yana olmadı. Dolayısı ile nasıl bir yazım dili ile karşılaşacağımdan bihaber bir şekilde başladım okumaya. 2 arkadaş arasındaki sohbetin aktarımı şeklinde geçen kitap yormadan okutuyor kendini. Yormadan okutmadan kastım akıcı bir dili olduğu yönünde içerik açısından değil.

Doğan Bey “mış gibi” yaşamları 3 soruda inceleyeceği bir projenin ilk adımını yani ilk sorusunu soruyor bu kitapta, Ne? Arkadaşı Arif Bey ile birlikte önce “mış gibi”  kavramını tanımlıyor, kendi tabiri ile bir söyleşi başlatıyor.

“Mış gibi” ‘yi tanımladıktan sonra 3 kategoride ele alıyorlar bu kavramı. Kamusal Yaşamın “Mış Gibi”si , İlişkilerin “Mış Gibi”si ve Yaşamın “Mış Gibi”si.  Belki şuan kafanızda birşey canlanmıyor ama kitabı okurken aslında gündelik hayatta sürekli karşımızda duran doğrusu hayatımızın bir parçası olan “mış gibi”leri göreceksiniz. Hatta yer yer kendinizin dahi ne kadar “mış gibi” biri olduğunu sorgulamanız olası. Tüm bu bilgi ve gözlemleri farkındalık sahibi 2 kişinin sohbetinden elde etmek ise aslında farkındalık sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymakta.

Doğan Bey’in uzun yıllar Amerika’da yaşamış olması bu farkındalığın temelini oluşturuyor. Çünkü sahip olduğu karşılaştırma imkanı Doğan Bey’in bu konuda oldukça geniş bir vizyon sahibi olmasını sağlamış. Arif Bey nispeten daha bizden biri olarak başladığı sohbeti kitabın sonunda “mış gibi”nin ne olduğuna dair iyi bir bilgi ve farkındalık sahibi olarak bitiriyor. İkili kitapta istikrarlı bir şekilde sadece Ne sorusu üzerinde duruyor. Diğer sorular sonraki kitaplarda.

Kitap; bilgi, genel kültür, entellektüel algı, basit ve sıradan diye çoğu zaman yaşarken farkedemediğimiz olaylara dair kazandırdıkları ile son derece faydalı ve güzel bir eser. Devamı okunası cinsten. Öte yandan hiç mi olumsuz/göze batan  birşey düşünmedin sen bu kitap hakkında Taha derseniz elbetteki var.

Sıralamak gerekirse;

  • Kitapta her buluşmalarında ikilinin ne yiyip ne içtiğini garsona siparişin nasıl verildiği dahil okuyorsunuz ve bir noktadan sonra bu iki cümle gayet sıkıcı hale gelebiliyor.
  • Özellikle Kamusal Yaşamın “Mış Gibi”si bölümünde (kitabın en uzun süren kısmı) sıkılma ihtimali var. Zaman zaman kanıksamışlıktan zaman zaman ise yok artık bu kadarı da tam bir ütopya dedirtecek cinsten örnekleri ile Doğan Bey’de azcık realist düşünseymiş burası Türkiye denmesi mümkün.
  • Verilen örnekler, alıntı yapılan kişi ve kurumlar vb açısından bazı okurlara taraflı gelmesi ihtimali olası. Bu noktada okuyacak olan kişiye tavsiyem, kitabı Doğan Bey ve Arif Bey’in fikri somutlaştırmak amacı ile yaptığı örneklendirmelere takılmadan aynı formatta kendi algılarına uygun örneklemler ile ana fikri ve konunun özünü yakalamaya çalışmaları daha faydalı bir okuma sağlayabilir.
Serinin devamını okumak niyetindeyim.  Okuduğum takdirde onları da paylaşacağım.
Keyifli okumalar…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

1 cevap var. to ““Mış Gibi Yaşamlar””

Yorum Yaz