Beyoğlu Rapsodisi

Ara 13, 2013 Yorum yok Yazar:

 

beyoğlu_rapsodisiSeriye kaldığım yerden devam ediyorum. Yanlış anlaşılma olmaması adına hemen belirteyim benim kasteddiğim seri aynı yazarın kitaplarını okuma serisi.

Kitap 3 kafadarın hikayesi. 2’si zengin ve her biri bir diğerinden ayrı karakterdeki 3 kafadarın.

Kendi içlerinde tutturdukları bir düzen ile ilkokuldan beri 40 yılı aşkın süredir beraber bu kafadarlar.  Derken bir gün içlerinden en uçarı olanı pilotluk deneyimini kötü bir kaza ile sonlandırır. O günden sonra radikal bir değişiklik yaşayan bu uçarı ölümsüzlüğü aramaya başlar. E tabi hali ile ekürileri de onunla beraber girerler bu işe.

Ölümsüzlük çalışmaları devam ederken yollarına çıkan ölüler olayı başka bir boyuta taşır. Cinayetler çözülür ve ölümsüzlük ulaşılır ama hangi bedellerle? Sorunun cevabı kitabın sonunda.

Kitabın sonu müthiş. Bu konuda söylenecek bir şey yok Ahmet Ümit katili saklamayı çok iyi başarmış. Lakin hikaye biraz daha kısa tutulabilirdi. Yaklaşık 400 sayfa olan kitabın ilk yarısı hikayenin fazlaca detaylı bir girizgahını barındırıyor ama son 100 sayfada hikaye o kadar hızlı ilerliyor ve sonuca ulaşıyor ki bittiğinde insan kendini “eee hani bunun devamı nerde??” diye sorarken buluyor.

Bu kitapla iyi kavradığım bir gerçeği de paylaşmak istiyorum. Ahmet Ümit eğer bir Beyoğlu aşığı  değilse müthiş bir gözlemci. Beyoğlu’nun En Güzel Abisi  ve bu kitabındaki yol tariflerini güzel not ederseniz İstanbul’a ilk defa gelen birine çok rahat bir şekilde Beyoğlu rehberliği yapabilirsiniz. O kadar detaylı anlatımlar var sanki bir Beyoğlu simülasyonunun içerisinde geziyorsunuz.

İlk yarısına dayanabilirseniz bittiğinde güzel bir tatmin duygusuna hazırlanmanız gereken bir kitap sizi bekliyor.

Keyifli okumalar…

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Beyoğlu Rapsodisi” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz