Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Ara 13, 2013 3 Yorum Yazar:

beyoglu-nun-en-guzel-abisi_508976Aşk, hayatı; cinayet, ölümü sıradanlıktan kurtarır.

Kitabın kapağında yer alan bu cümle oldukça manidar geliyor ve nedense kitabı okumaya yöneltiyor insanı.

Ben de Sultan’ı Öldürmek ile başladığım Ahmet Ümit serisine yazarın son kitabı Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ile devam ettim.

Yazarın bu kitabını bir öncekinden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. İlk kitapta tanıştığımı Komiser Nevzat, yardımıcı Ali bu kitapta da var. Ek olarak ekibin yeni üyesi Zeynep ve Nevzat’ın arkadaşı Evangelina’da hikaye de yer alan karakterler arasında.

Bir cinayet işlenir Beyoğlu’nda. Oldukça sakin geçtiği düşünülen yılbaşı gecesi böylece hareketlenmeye başlar Komiser Nevzat ve ekibi için.

Öldürülen adamın kimliğinin öğrenilmesi ile başlayan hikaye Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki raconlara, rant kavgalarına, birbiri ile kesişen hayatlara ve İstanbul’un bir başka öteki hayatına bolca dokunuyor.

Kitabın sonuna kadar katil bulunmuyor. Hatta herhalde faili meçhul olarak kalacak derken bir anda anlatılan bir hikaye ile hiç akla gelmeyecek olan ipucu ortaya çıkıyor ve katil tabiri caizse bir tesadüf sonucu yakalanıyor. Bu son biraz hayal kırıcı oldu bence ama kitabın geneli ele alındığında tolare edilebilir bir durum oluyor.

Kitap hakkında ilgi çekici başka hususlar da var tabiiki. Benim ilk defa karşılaştığım bir durum olarak yazar kitabın içerisine kendisini koymuş ve romanın bir parçası olarak anlatmış. Bundan sonraki eserlerinde benzer bir durum görebilir miyiz bilmiyorum ama bu durum nedense bende sanki yazarın son eserini yazmış gibi bir hava uyandırdı.  Çok hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Bence yazar kendini anlatırken biraz fazlaca övmüş bu da zaman zaman rahatsızlık veriyor.

Gezi parkı olayları da oldukça detaylı bir şekilde yer alıyor kitapta ki bu da bence kitabın olumsuz taraflarından birisiydi. Nihayetinde bazı temel durumlar haricinde ülke gündemini son derece meşgul eden bir olayı tek taraflı bir şekilde biraz da romana malzeme ederek işlemek bence siyasi ya da gündem temalı eserler dışında bence çok fazla kullanılmamalı. Gene aynı şekilde gezi parkındaki ağaçların bir meczuptan sonra aklı başında birine fısıldayışı da fazlaca ütopikti.

Kitabı bitirip arka kapağı kapattığınızda okumak için harcadığınız vaktin boşuna olmadığını uyandıracak hisler bırakan bir kitap.

Keyifli okumalar…

 

 

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.

3 cevap var. to “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi”

  1. Fatma Zehra says:

    Aynı noktaları begenmemisiz, ben de yazmistim hakkindahttp://zehrasunay.wordpress.com/2013/11/16/beyoglunun-en-guzel-abisi/

    • Taha says:

      Okudum abla senin yazını özellikle yazıyı yazdıktan sonra okudum ben de farkettim sevidim 🙂 Ayrıca yazımı okumana da ekstra sevindim 🙂

Yorum Yaz