Kukla

Ara 14, 2013 Yorum yok Yazar:

Kukla-Ahmet-Umit__29480949_0Polisiye, gerilim ve yakın türlerde roman okumanın ayrı bir keyif olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece yazarın oluşturduğu dünyada gezmiyorsunuz. Aynı zamanda yazarla, yazarın zekası ve hayal gücü ile gizli bir yarış içerisindesiniz de. Katili tahmin etmek, hikayeyi kendi kafanızda kurgulamak ve bir sonraki hamleyi tahmin etmek. Belki de bunlar     bir sonraki sayfayı iştahla çevirtiyor okura kim bilir.

Ahmet Ümit serisine kaldığım yerden devam ediyorum. Sıra Kukla’da.

Kitabın arka kapağını okuduğumda ilk izlenimim biraz daha konjonktürel ve ideolojik bir kitap okuyacağım yönünde idi ancak yazar çok derine inmeden ince ince kaşımış bu konuları ve güzel bir polisiye hikaye koymuş ortaya.

Hikaye sol görüşlü eski toprak bir gazetecinin hikayesi. Alkol problemi yaşayan kahramanımız iş ve aile hayatındaki güzellikleri sırasıyla kaybetmiştir. Derken bir gün gazete binasına giremediğinde anlar son kaybettiği şeyin işi olduğunu.  Ve aynı gün yıllardır hayatında olmayan üvey kardeşi ortaya çıkar. 20 yıldır ortada olmayan bu kardeş karanlık işlerini kastederek üvey abisinin yardımını ister.

Mafya, derin devlet, yurt dışı operasyonları, ASALA, Susurluk ve diğer bir sürü konudan alıntılar var kitapta. Bu konulara en azından birer ilmek atılarak örülmüş bir hikaye.

Yazarın okuduğum diğer kitapları kadar sürükleyici gelmedi bana bu kitabı. Belki hikaye gerçeğe çok yakın bir kurguda oluşturulduğundan yazarın zihni ile kapışma hissini tam yaşayamadığım içindir kim bilir?

Hikaye çok özgün olmasa da yazı dili ve konu sıkılmadan okumanıza imkan sağlıyor.

Keyifli okumalar.

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Kukla” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz