Sultanı Öldürmek

Ara 11, 2013 Yorum yok Yazar:

sultanı öldürmek

Ahmet Ümit’in okuduğum ilk kitabı. Aslında bir süredir Ahmet Ümit serisine göz kırpıyordum fakat nedense bir türlü başlama imkanım olmamıştı.

Polisiye türü romanları genelde yabancı yazarlardan okuduğum için Ahmet Ümit bu alanda Türk yazarlar ile ilk imtihanım oldu. Önce kitabın konusunu anlatayım.

Kitabın adı ilk etapta Osmanlı tarihi ile ilgili bir roman ve bir saray entirikasını anlatan bir kitap gibi dursa da öyle değil. Kitap günümüzde geçen bir cinayeti anlatıyor. Olayın kahramanları biri kurban olan iki tarih profesörü. İki profesör üniversite yıllarında tanışıp oldukça büyük bir aşk yaşarlar ve bir gün kadın mesleğini tercih ederek gider.

20 yıl sonra birden bire ortaya çıkan kadın erkeği yemeğe davet eder. Artık hayatlarının ileri dönemlerini yaşayan bu ikili yeniden başlayabilecekler midir?  Sevdiği kadının kapısında kendini bulan erkek içeri girdiğinde sevdiği kadının cesedi ile karşılaşır ve olaylar böylece başlamış olur.

Tarih bu cinayetin neresinde diyenler için spoiler vermemek adına hem içinde hem dışında diyip okumaya sevk etmek istiyorum sizi.

Yazarın diline gelince benim için biraz yorucu ve çok da fazla akıcı değildi. Ama okunabilme adına sıkıcı bir kitap değil. Olası bütün senaryoların devamlı olarak sorgulanması zaman zaman sıkabiliyor okuyanı.

Kitapta katili tahmin etme ihtimaliniz her zamanki gibi var. İyi bir komple teorisyeni iseniz, dikkatli bir okursanız ya da nasıl olsa katil hep en olmadık kişi çıkar klişesinden yararlanıyorsanız eğer belki yardımı dokunabilir

Keyifli okumalar.

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Sultanı Öldürmek” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz