Yüz Karası

Ara 14, 2013 Yorum yok Yazar:

yüz karasıİtalya’da karnaval zamanıdır. Soğuk bir festival akşamında Yüzbaşı Kat, partinin ortasında  gelen telefon ile bir davaya atandığını ve bu davada Albay Piola ile çalışacağını öğrenir. Lanetli olduğu inanılan, eski bir akıl hastahanesinin yer aldığı lagunde bulunan ceset, papaz kıyafeti giymiş kolunda çeşitli dövmeler olan bir kadına ait.

Çocukluğu İtalya’da geçmiş ve yarı İtalyan olan Teğmen Holly’nin başvurusu olumlu sonuçlanmış ve  ABD’nin Venedik’te bulunan üssüne atanmıştır.

Daniel Barbo, son derece kötü bir çocukluk geçirmiş yaşadığı travmaların bir sonucu olarak kendini malikanesine kapatmış bir internet canavarı. Yapmış olduğu internet sitesine erişim noktasında devletle iş birliği yapmayı reddettiği için başı belada.

Bu üç karakteri buluşturan hikaye ise kökü soğuk savaş sonrası NATO’nun varlığı ve Balkanlar’da yaşanılan iç savaşa dayanan bir takım komplo teorileri.  Tabiiki kimsenin şuan ne ile yüzleşeceğine dair bir fikri yok.

Hikaye bu şekilde. Kitap hakkındaki düşüncelerim ise yazar bir üçlemenin ilk kitabı olarak yazmış bunu. Serinin devamına bakmak lazım ama bu kitabında uluslararası komplo teroilerini basitleştirerek anlatmaya çalışmış ve bence çok başarılı olamamış. Birden fazla ulusu içeren bu tip komplo teorileri genelde yazarları boğuyor eğer ki iyi bir araştırmacı değilse yazar.

Bu bakımdan hikaye güzel ama anlatım, göndermeler ve detaylar noktasında vasat diyebileceğim bir kitap. Yapılan tanımı ölçüsünde bende oluşturduğu beklentiyi karşılamadığı belirtmem gerek.

Tercih edenler için keyifli okumalar.

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Yüz Karası” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz