Kadıköy Cİnayetleri

Oca 27, 2014 Yorum yok Yazar:

kadıköy cinayetleriTam bir kitap kurdu diyemem kendim için ama düzenli olarak okumaya çalışıyorum. Favori roman türüm ise polisiye gerilim, korku gerilim ve macera.

Bunu bilen eşim bana kapağı ile oldukça ilgi çeken bu kitabı hediye etti son olarak.  Çağatay Yaşmut tarafından kaleme alınan bu romanda cinayet büronun gediklilerinden olan başkomiser Galip ve ekibinin hikayesi anlatılıyor.

Başkomiser Galip standart bir hayatta kaybeden ama mesleğine aşık eski toprak bir polis. Ekibinde 1 çömez ve birbirlerine aşık  bir çift bulunuyor. 4 kişilik bu ekip Kadıköy’de işlenen iki ayrı cinayetin birbirleri ile olan ilişkini keşfederler. Bu durumun bir seri katil olabileceği ihtimali üzerinde duran ekip bu yönde çalışmalarına devam eder.

Bir yandan katili bulmaya çalışan Başkomiser Galip diğer yandan muhbiri açığa çıkartmaya çalışır. Tabii bütün bunları aşk hayatına hiç ara vermeden halletmektedir.

Bilindik bir hikayesi olan kitap ile ilgili eleştirilerime gelirsek;

Orta sınıf bir hikaye sunulmuş burada okura sıkı polisiye okurlarının tatmin olmayacağını düşünüyorum.  Kitap için emeğe saygısızlık etmek asla istemem ama kesinlikle vasat bir performans sergiledi benim gözümde.

Kitabın kapağına baktığımda her ne kadar kısa kısa bir çok hikayeden oluştuğu izlenimine kapılmış olsam da aslında bir seri katilin hikayesi var  bu kitapta. Dolayısı ile hikaye ve isim uymamış diyerek başlayabilirim.

Erol Üyepazarcı arka kapakta yer alan tanıtım yazısında yazarı iyi pohpohluyor. Yazıdan bir kesiti olduğu gibi aktarmak istiyorum “Yazarımızın polisiye romanlarının kahramanı ‘Başkomiser Galip’ polisiye romanın ana damarlarından biri olan ‘Kara Roman’ okulunun dedektifleri gibi yaşamda kaybetmiş bir kişi. Hercule Poirot gibi ‘beynindeki gri maddeleri çalıştırarak’ sorunları özen bir çıkarsama ustası yahut Mike Hammer gibi ‘yumruklarıyla sevişen, dudakları ile dövüşen’ bir faşist it değil. Suç ve muamma ögelerinin yanına seks, şiddet ve bilimsel palavraları katıp yazıla yazıla cılkı çıkmış masonluk öyküleri anlatan Dan Brown yahut olağanüstü durumlar ve karakterler çizmek için sonunda kubranlarının rahmini yiyen ultra sapıklar yaratan Grangé’ın kahramanlarına da hiç benzemiyor. Yaşmut’un Başkomiser Galip tiplemesi ile bütün yaptığı, polisiye romanın o karş konulamaz, baştan çıkarıcı iplerini kullanarak, meraklı bir kurgu içinde okuyucuya ‘polisiye roman okuma zevkini’ vermek.

Öncelikle ne yazarı ne de Erol Bey’i tanımadığımı ve kendilerinin isimlerini ilk defa bu kitapta gördüğümü belirtmek isterim. Yukarıda aynı ile aktardığım tanıtım yazısını okuduğumda profesyonellikten uzak dikkat çekme kaygısı ile yazılmış buram buram ego kokan reklamvari hareketler tadında bir yazı okuduğum hissine kapıldım. Son derece nahoş bir üslup kullanılmış. Bir tanıtım yazısı için kesinlikle olmaması gereken bir durum bence.

Yapılan işin başarısını  o iş ile muhatap olanlar belirler. İşin sahibinin yapması gereken şey mümkün olan en güzel şekilde eserini anlatmak ve kalitesinden emin bir duruş sergilemektir. Diğer işlere çamur atarak “ben” “ben” “ben” havalarına girerek kayda değer

Öte yandan kitapta hafif meşrep kadın tiplemeleri, erkeklerin uçkur sevdaları, erkeklere özgü bazı rutin davranış kalıpları emniyet içerisindeki bazı durumlar gibi  olaylar sosyal mesaj verme kaygısından alabildiğince uzak bir şekilde mümkün olan en basit betimleme ile aktarılmaya çalışılmış ki kaliteyi aşağıya çeken taraflardan biri burası.

Bir diğeri seri katilin kim olduğuna dair herhangi bir alt yapı oluşturmadan pat diye katil şu diyecek ipuçları verilmiş eserde. Seks var, şiddet var, aldatmaca var, aşk var, sevgi var, Alfred Hitchcock bile var yani. Evet rahim yiyen ultra sapıklar yok, son raddede şiddet meyli olanlar yok, beyinde gri maddeler ya da masonluk filan da yok ama aynı ölçüde basit ve düşük seviye olay örgüsü, seri katil konseptine giremeyen bir intikamcı katil profili, bol bol seks ve kısa tutmaya kaygısı ile birleştirilmiş kopuk olaylar ziyadesiyle mevcut.

Ez cümle emek verilen bir roman için okumayın diyemem ama vasat bir roman okuyacağınız gerçeğini unutmayın.

 

Buralarda Okundu, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“Kadıköy Cİnayetleri” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz