The Hobbit : The Desolation of Smaug

Oca 14, 2014 Yorum yok Yazar:

hobbit -1

Serinin birinci filminden umduğumu bulamamış olmama rağmen merakımı yenemeyip ikincisine gittim. Sonuç görsel efektler açısından oldukça tatmin edici bir başarı sağlanmış evet ama beklentilerimin yine altında kaldı. Ne var ki bu altta kalış 3. filme gitmeme engel olmayacaktır onu biliyorum.

Bu tatminsizliğe dair çeşitli nedenleri kendimce sıraladığımda

1- Yüzüklerin Efendisi’nde ortaya konan hikaye çıtası bu seride bence yakalanamamış.

2- Meşekalkan’ın hikayesi anlatılıyor. Tekrar 7 tüm cüce uluslarını bir araya toplayıp memleketlerini kurtaracaklar bunun için ise ejderhanın kaldığı yerde duran çok kıymetli bir taşa ihtiyaçları var. Serinin ilk filminde bu taşın ne olduğu ve nasıl ejderhanın eline düştüğü anlatılıyor ama bu filmde daha da eskiye gidiliyor zaman bu da izleyenin takibi zorlaştırıyor haliyle.

3- Aslında bu hikaye Yüzüklerin Efendisi’nden önceki bir zamanı anlatıyor. Thorin Meşekalkan’ın hikayesine ek olarak Bilbo Baggins’in yüzüğü nasıl bulduğunu da bu seride öğreniyoruz. Bu hikaye çok sıradan anlatılmış. Ana hikayenin önüne geçmemesi için sanıyorum mümkün olduğunca soft geçilmiş.

4- Daha önceki bir dönemi anlatıyor olması nedeni ile bir de Sauron gerçeği var. Sauron yüzüğü alındıktan sonra buharlşamıştı tekrar nasıl vücut buluyor ya da tek gözü kalmış canavara dönüyor bunu da bu seride öğreniyoruz.

Ana hikayenin etrafında bizim ilerleyen dönemlerini ve finalini bildiğimiz diğer hikayelerin başlangıçlarının olduğu düşünüldüğünde izlerken biraz daha yoğun bir hikaye örgüsü bekliyor insan haliyle.

Buraya kadar hikayenin benim açımdan olumsuz taraflarını söyledim ama bu demek değil ki görüntü, sesler ve kurgu adına oldukça iyi bir film.  Lost dizisinden yakınen tanıdığımız Evangeline Lily bu filmde bir elf kızı olarak çıkıyor karşımıza. Legolas’In tabiri caizse bıçkın delikanlı olduğu zamanları izleme şansımız var. Aragorn’un uzaktan kuzeni olması muhtemel kayıp kahraman da var bu filmde. O da özüne dönüp küllerinden doğacak.  Ejderha acaip karizmatik bir yaratık saygı duyulası birşey olarak çıkıyor karşımıza.

Bilbo’nun tilkileri kıskandıracak kurnazlıkları, Gandalf’ın gene esrarengiz maceralara atılıp tek kişilik kahraman oluşu vs gibi güzel detayları mevcut.  Filmin sonunda ejderha ile alakalı bir eleştirim var ama bunu 3. filmi yazarken belirteceğim.

Fantastik film sevenler için izlerken pişman olmayacaklarını düşünüyorum.

imdb puanı : 8,2/10

Keyifli seyirler.

Buralarda İzlendi, Genel

Yazar Hakkında

Henüz bu yazar hakkında bilgi yok.
“The Hobbit : The Desolation of Smaug” gönderisi için cevap yok

Yorum Yaz